JAKIE SĄ OBJAWY ZAPALENIA ZATOK?

JAK LECZYĆ ZAPALENIE ZATOK?

Zapalenie zatok rozpoczyna się od uczucia dyskomfortu oraz bolesnego ucisku w głowie, a także bólu i tkliwości w okolicy zatok – na twarzy niedaleko kości policzkowych. Pojawia się wysoka temperatura i zwykle występują częste bóle głowy. Chory ma również katar – gęsty lub bardzo rzadki – który zwykle jest najbardziej uciążliwym objawem zapalenia zatok.

Zapalenie zatok zwykle trwa od kilku do kilkunastu dni. Należy wówczas pozostać w domu i leczyć się domowymi, ogólnodostępnymi sposobami. Jeśli jednak objawy nie ustąpią po tym czasie, warto skontaktować się z lekarzem.

Jak walczyć z zapaleniem zatok?

Efektywnym sposobem leczenia chorych zatok jest leczenie ogólnoustrojowe. Pomoże ono usunąć dolegliwości, a jednocześnie udrożni ujścia zatok i trąbek słuchowych. Warto zdecydować się na lek, który zadziała na wszystkie objawy – tak jak saszetki Theraflu Zatoki lub tabletki Theraflu Zatoki MAX. 

Alternatywą do leczenia ogólnoustrojowego jest leczenie miejscowe. Aby odczuć szybką ulgę w okolicy nosa i ujścia zatok zaleca się włączenie do kuracji leku działającego w miejscu najbardziej uciążliwych objawów. Polecanym lekiem jest w tym przypadku aerozol do nosa Otrivin Katar i Zatoki. Niektórym osobom pomaga także położenie gorącego ręcznika na obszar zatok oraz picie dużej ilości wody, która rozrzedza wydzielinę, przyśpieszając jej usuwanie i tym samym powrót do zdrowia.

CHPL/CHTHRFL/0054/18   

udostępnij